Robert Cheruiyot, Erkesso Boston Marathon Champs
Anonim
Imagine
Imagine

Un ritm vertiginos în cursa masculină a dus la un record de curs pentru cel de-al 114-lea maraton din Boston. În timp ce niciun american nu s-a clasat în primele trei, Ryan Hall și Meb Keflezighi au terminat pe locul al patrulea, respectiv al cincilea.

Top Finisaje Elite pentru bărbați

1. Robert Kiprono Cheruiyot (KEN), 2:05:52 (CR) 150.000 USD + 25.000 USD bonus CR

2. Tekeste Kebede (ETH) 2:07:23 75.000 USD

3. Deribe Merga (ETH) 2:08:39 40.000 USD

Recordul anterior al cursului, 2:07:14, a fost stabilit în 2006 de Robert Kipkoech Cheruiyot. Campionul Robert Cheruiyot din acest an (fără legătură cu precedentul Robert Kipkoech Cheruiyot) a spus că a discutat despre curs cu aproximativ două luni în urmă cu Robert K. pentru a obține câteva indicații despre strategia cursului.

Vremurile lui Hall și Keflezighi au fost:

4. Ryan Hall (SUA) 2:08:41 25.000 USD

5. Mebrahtom Keflezighi (SUA) 2:09:26 15.000 USD

Timpul lui Hall i-ar fi câștigat cursa de anul trecut, pe care Deriba Merga a câștigat-o în 2:08:42. „Cele două cuvinte ale mele au fost bucurie și libertate”, a spus Hall după cursă. „Îmi alergam propria cursă acolo. Am înregistrat cei mai buni timpi ai mei de până acum pe cursul din Boston, de care sunt încântat.”

Finisaje de top pentru femei Elite

1. Teyba Erkesso (ETH) 2:26:11 150.000 USD

2. Tatyana Pushkareva (RUS) 2:26:14 75.000 USD

3. Salina Kosgei (KEN) 2:28:35 40.000 USD

Femeile au alergat o cursă mult mai conservatoare decât bărbații, deși a fost mult mai rapidă decât victoria de anul trecut cu 2:32:16 de către Kosgei. Teyba Erkesso s-a îndepărtat în jurul milei 16 chiar înainte de dealurile Newton. Pentru o vreme a avut un minut peste pachetul feminin de plumb, până când Tatyana Pushkareva a injectat un val uriaș. Cu două mile înainte de linia de sosire, Pushkareva era cu 30 de secunde în urmă. Ea a terminat la doar trei secunde în spatele lui Erkesso. Cel mai bun clasat american a fost Paige Higgins, care a alergat 2:36:00 pentru locul 13.

În conformitate cu tradiția ultimilor doi ani, cursa feminină a fost determinată de doar câteva secunde. Anul trecut, Salina Kosgei a terminat la doar o secundă în fața lui Dire Tune.

Scene de la linia de sosire

Imagine
Imagine

Alergătorii epuizați imediat după linia de sosire se îndreaptă spre Gatorade

Imagine
Imagine

O armată de voluntari îmbrăcați în galben îi așteaptă pe alergători. Peste 7.000 de voluntari ajută în ziua cursei și pregătirea înainte de cursă; a lucra la linia de sosire este una dintre cele mai elite posturi de voluntari.

Imagine
Imagine

Păturile spațiale din mylar, inventate în 1964, sunt foi pe bază de aluminiu care mențin corpul cald prin reflectarea căldurii înapoi în corp.

Imagine
Imagine

Până și bisericile s-au îmbrăcat pentru ocazie. Biserica Veche de Sud, îmbrăcată în culorile maratonului de anul acesta, este situată chiar lângă linia de sosire. Congregația datează din 1669, dar clădirea a fost reconstruită în 1875 și a fost congregația lui Samuel Adams.